Kas padės apsaugoti namus nuo gaisro ar kaimynų?

Perskaičius šį klausimą, pirmi žodžiai, kurie ateina į galvą – atsargumas, dėmesingumas ir rizikos įvertinimas. Jeigu pagalvotume rimčiau, tai tikrai – tiek nemalonūs ir kenkėjiški kaimynai, tiek ir ugnis yra labai pavojingi ir namams, ir jų gyventojų gyvybėms, bet visuomet – visose situacijose yra išeitis, kad bent truputį sumažintume riziką.

Saugodamiesi ugnies – nepamirškite elektros įrenginių. Išeidami iš namų stenkitės kaip įmanoma rečiau palikti įjungtą skalbimo mašiną, orkaitę, patikrinkite ar išjungėte plaukų formavimo žnyples ar net ir elektrinius namų kvapus. Žmonės kartais pamiršta, kad pavojinga be priežiūros palikti ne tik tą įrangą, kuri kaista, bet ir tą, kuri yra įjungta į elektros tinklą. Prisiminkite, kad žvakės, smilkalai yra tai, ko jokiais būdais negalima palikti degančių, rusenančių kai nieko nėra namuose. Židiniai, krosnys ir kiti šildymo įrenginiai taip pat turi būti prižiūrėti – uždarytomis durelėmis, prie jų negalima per arti statyti degių dalykų ar džiovinti darbužių – viena žarija ir gali įvykti labai didelė nelaimė. Turite auklėti vaikus – jie turi žinoti, kad ugnis yra labai pavojingas dalykas ir norint jos išvengti negalima žaisti su degtukais ar artintis prie elektros prietaisų.

Kalbant apie apsaugą nuo kaimynų viskas truputį sudėtingiau. Reikia daugiau kantrybės, daugiau dėmesingumo ir fantazijos kaip sutarti ir surasti bendrus sprendimus sėkmingam ir saugiam gyvenimui kartu. Kartais kaimynai mums padovanoja netikėtumų, nuo kurių nukenčia ir patys – tiek gaisro tikimybė, tiek ir rizika, jog būsime aplieti kaimynams atostogaujant  – turėkite jų namų raktus, kad galėtumėte apsilankyti, jeigu išgirstumėte lašant vandeniui ar smirdant degėsiais, kitaip tariant, kad turėtumėte galimybę užbėgti didesniems įvykiams už akių, saugojant ne tik nelaimėlių namus, bet tiek ir savo namų turtą, tiek ir kitų kaimynų.

Didesnė bėda yra tuomet, kai su kaimynais truputį sunkiau surasti bendrą kalbą ir sutarti dėl bendrų saugumo reikalavimų. Sunkiau sukalbami atvejai – kai kaimynai priklauso kitai socialinei grupei ir su jais sudėtinga sutarti dėl bendrų ar tvarkos reikalavimų. Tuomet kyla ir kitos ne tik ugnies ar vandens rizikos. Netvarkos faktorius yra lygiai toks pats kenksmingas, kaip ir prieš tai aptarti. Kaimynai, kurie nesitvarko ir neprižiūri savo namų, labai didelė tikimybė, jog savo namuose turi įvairių parazitų, kurie gali atkeliauti ir į jūsų namus. Šioje situacijoje, deja, bet nepadeda ir tai, kad jūs esate didžiausias pedantas. Pavyzdžiui, tarakonas iš netvarkingų namų gali ateiti pas jus į „svečius“ ir susiras tą vienintelį trupinį. Čia labai svarbi yra prevencija – dėkite apsaugines priemones, kurios atbaido įvairius kenkėjus ir parazitus. Kvieskite bendruomenę, kuri vieningu nutarimu sugalvotų kaip išspręsti kaimynų ir jų „gyventojų“ bėdą. Būtina saugoti ir bendrąsias erdves, pvz. laiptines, jose jie taip pat migruoja ir veisiasi, suraskite sprendimą – plaukite ir valykite dažniau nei ateina samdoma valytoja. Jeigu name yra šiukšlių vamzdis, nutarkite juo nesinaudoti, o šiukšles neškite į konteinerius, esančius lauke. Kuo mažiau tokių jaukių vietų šiems parazitams, tuo didesnė tikimybė, kad juos išgyvendinsite net ir iš didžiausio daugiabučio.

Kaimynai mums gali kenkti ir psichologiškai – triukšmas, nesibaigiantys vėlyvi vakarėliai, gausūs nepageidaujami svečiai laiptinėje arba netvarka gatvėje, jeigu gyvenate nuosavų namų kvartale. Čia įmanoma tik pokalbių prevencija – bendro sutarimo priėjimas, kitu atveju – kvieskite policija – ramus gyvenimas ir kokybiškas miegas yra labai svarbu.

Išvada paprasta – saugumas yra dėmesio reikalaujantis įprotis. Saugodami save ir savo namus, nepamirškime žmonių, gyvenančių šalia, tokiu atveju dažniau pavyks išvengti nelaimingų atsitikimų ir gyvenimas bus daug ramesnis.